HISTORIA PRZEDSZKOLA
Przedszkole istnieje już od połowy XX w. Od 1953 r. do sierpnia 1976 r. funkcję dyrektora pełniła p. Weronika Szachowska. 15 sierpnia1976 r. funkcję dyrektora przedszkola nr 2 przy ul. Rybackiej objęła p. Jadwiga Markiewicz. Przedszkole w tym czasie było 3 oddziałowe, mieściło się tylko na parterze budynku. Wyższe kondygnacje zajmował żłobek (wcześniej przedszkole i żłobek były prowadzone przez Żmigrodzkie Zakłady Roszarnicze). W tym samym czasie przedszkole było w rozbudowie ( dobudowano nowe skrzydło - pomieszczenia na 2 oddziały, salę rekreacyjną i zaplecze socjalne: kuchnia, magazyny spożywcze i szatnię). W 1977 r. na wniosek władz nadrzędnych (Gminy, Dyrektorów Szkół) nastąpiła reorganizacja i do powyższego zaadaptowanego i dobudowanego budynku zostało przeniesione przedszkole nr 1. Funkcję dyrektora pełniła p. Zofia Werno, a od nowego roku szkolnego zastępcą została p. Jadwiga Markiewicz. Był to okres bardzo wytężonej pracy związanej z wyposażeniem budynku w meble, pomoce dydaktyczne.
Początkowo miała to być placówka 7 oddziałowa, jednak potrzeby społeczne były dużo większe i w związku z tym sala rekreacyjna została przeznaczona na oddział. W 1980 r. odeszła na zasłużoną emeryturę p. Zofia Werno, a na jej miejsce Kurator Oświaty i Wychowania powołał Jadwigę Markiewicz, zastępcą została p. Zofia Maksymowicz. Zwiększona wówczas została ilość oddziałów z 10 do 11. Wszystkie dzieci 6-letnie zostały objęte wychowaniem przedszkolnym i przygotowaniem do podjęcia nauki w szkole. Do przedszkola uczęszczało ponad 300 dzieci i zatrudnionych było ok. 30 osób personelu. Przy takiej dużej ilości dzieci podjęto szereg działań w celu pozyskiwania rodziców, środowiska, zakładów pracy do współpracy i pomocy rzeczowej oraz finansowej. Pomoc ta przejawiała się poprzez różnorodną działalność, szczególną troską objęły nas placówki z terenu miasta, takie jak: Energomontaż, Żmigrodzkie Zakłady Roszarnicze "Żmilen", "POM", W-5 Pafawag, Zakłady Melioracyjne. Dzięki tym zakładom dokonano naprawy sprzętu ogrodniczego, obsadzono posesję krzewami oraz koszono trawę. Pozyskano do współpracy ŻOK, który okazywał bardzo przychylne nastawienie ( były wypożyczane sale dla oddziałów 6-latków, pomoc w organizowaniu wszelkich imprez dla dzieci i środowiska, tj. Bal Noworoczny, Dzień Dziecka, święta okolicznościowe).
Na uwagę zasługuje fakt organizowania zajęć otwartych dla rodziców, nauczycieli innych przedszkoli i szkół. Duże zaangażowanie wykazali pracujący nauczyciele; w większości oni byli inspiratorami wielu działań i angażowali rodziców w życie przedszkola. Przedszkole jako instytucja starała się wywiązać ze swoich podstawowych i statutowych zadań, aktywnie uczestniczyć w życiu środowiska, samodoskonaleniu.
W 1990 r. na własną prośbę zrezygnowała z funkcji dyrektora p. Jadwiga Markiewicz, a nowym dyrektorem została p. Zofia Maksymowicz. W 1991 r. przedszkole z ul. Rybackiej zostało przeniesione na ul. Czereśniową 9 - do budynku po byłym żłobku, gdzie funkcjonuje do dzisiaj. W 2005 r., na zasłużoną emeryturę odeszła p. Zofia Maksymowicz, a funkcję przejęła pani dyrektor Mirela Skaczyło, natomiast funkcję z-cy społecznego p. Julia Kościelna. Przedszkole od tego roku jest już 10-oddziałowe; od oddziału 2,5 - 3 latów po oddział 6 - latków - zerówkowiczów.
Dnia 1 czerwca 2016 roku w wyniku wygranego Konkursu na Dyrektora Publicznego Przedszkola w Żmigrodzie "Zielona Dolina" tę zaszczytną funkcję przejęła P. Sylwia Sułek-Balcerzak, natomiast funkcję społecznego zastępcy przejęła P. Wiesława Adamowicz. Przedszkole w roku szkolnym 2016/2017 liczy sobie 10 oddziałów; 1 oddział 2,5 - 3 latków, 1 oddział 3 latków, 1 oddział 3-4 latków, 2 oddziały 4 latków, 1 oddział 4-5 latków, 3 oddziały 5-latków oraz 1 oddział zerówki - 6 latków.
W okresie od czerwca do września 2017 roku przedszkole ulega całkowitej przebudowie, dzięki projektowi Unijnemu pt." UTWORZENIE NOWYCH MIEJSC W PRZEDSZKOLU W ŻMIGRODZIE "ZIELONA DOLINA W RAMACH KOMPLEKSOWEJ PRZEBUDOWY I MODERNIZACJI PRZEDSZKOLA".
16 października 2017 roku następuje oficjalne i uroczyste otwarcie przedszkola, w którym biorą udział władze oraz zaproszeni goście. Przedszkole liczy sobie teraz 12 oddziałów; 4 oddziały 6- latków, 2 oddziały 5-latków, 1 oddział 4-5 latków, 3 oddziały 4-latków oraz 2 oddziały 3-latków.
W listopadzie 2018 r. zostaje utworzone w naszym przedszkolu stanowisko wicedyrektora, którym zostaje mgr Klaudia Bednarska.
Od września 2019 roku stanowisko wicedyrektora objęła Pani mgr Ewelina Kuźma.
Obecnie w roku szkolnym 2021/2022 mamy 2 oddziały 6-latków, 3 oddziały 5-latków, 1 oddział dzieci 4-5 letnich, 3 oddziały 4-latków, 3 oddziały 3-latków.
Przedszkole bierze udział w licznych projektach edukacyjnych, udziela się we wszystkich uroczystościach gminnych; m.in. Jarmark Bożonarodzeniowy, Jarmark Wielkanocny, Otwarcie Gminnego Żłobka w Żmigrodzie, Uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległości, Parada Smoków. Jako placówka bierzemy też udział w akcjach charytatywnych- m.in. Ogólnopolski Projekt „Aniołkowe Granie”, który propaguje ideę pieczy zastępczej., akcje nakrętkowe na rzecz rehabilitacji i leczenia, akcje Kasztanobrania. Pani Dyrektor dba o poszerzanie zaplecza dydaktycznego, w każdej Sali znajduje się narzędzie multimedialne- ekran dotykowy, monitor interaktywny lub podłoga interaktywna. Każda sala przedszkolna wyposażona jest w komputer, klimatyzację oraz liczne pomoce dydaktyczne. Na terenie przedszkola znajduje się nowoczesny plac zabaw. Zespół pracowników przedszkola łącznie z Panią Dyrektor i Wicedyrektor liczy sobie 41 osób.